DUYURULAR

10.5.2017
"RÜZGAR ENERJİSİNDE HER 1000 MEGAVATTTA 13 MİLYAR DOLARLIK TASARRUF SAĞLANIYOR."
Enerji Enstitüsü adlı haber portalinin verdiği habere göre;
 
Rüzgâr enerjisi üretiminin her yıl artırılması ile milyarlarca dolar tasarruf edilebilir. Her yıl bin megavat rüzgâr enerjisi kapasitesi eklenerek enerji ithalatında yıllık 13 milyar dolar tasarruf elde edilebilir.

Coğrafi konum itibari ile Türkiye’nin rüzgâr enerjisi üretimi açısından potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirten yetkililer, bu potansiyelin son dönemlerde yapılan yatırımlar sayesinde daha fazla değerlendirilmeye başladığını söylüyor. Türkiye’deki rüzgâr enerjisi üretimi hakkında açıklamalarda bulunan Borusan EnbW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, Türkiye’nin kurulu elektrik gücünü her yıl bin megavat artırması ile daha farklı bir konuma geleceğini, yıllık bin megavat artışın rüzgâr enerjisi ithalatında ciddi düşüş yaşamasını sağlayacağını, ithalat oranlarının düşmesi sayesinde yıllık yaklaşık olarak 13 milyar doların cepte kalabileceğini söyledi. Coğrafi konum itibari ile rüzgâr enerjisinin kullanılmasının çok ciddi olumlu sonuçlar vereceğini, yerli kaynaklardan yapılan üretim miktarının artması ile de doğalgaz ithalatında da düşüş yaşanacağını söyledi.

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) hakkında da açıklamada bulunan Acarla, bu uygulamadan önce güneş ve rüzgâr enerji yatırımlarında teknik ekipmanlar dışındaki ana kalemlerin ithal edilmesi gerektiğini ancak YEKA sonrasında bu durumda değişiklik yaşanacağını, bundan sonraki gerçekleşecek yatırımlarda yerlilik oranının daha da artacağını sözlerine ekledi.

YEKA ile ithalat harcamalarında düşüş yaşanacağını belirten Acarla, rüzgâr enerjisinde her bin megavatta 13 milyar dolarlık tasarruf sağlandığını, yapılan hesaplamalara göre Türkiye’nin 48 bin megavat ticari potansiyelinin olduğunun ortaya çıktığını, gelişen teknoloji sayesinde kapasitenin daha da artışa geçtiğini, verimsiz olarak görülen alanların bile daha verimli hale geldiğini, yapılan yatırımlar sonucunda durumun daha da iyi konumlara geleceğini söyledi.

« Geri


HIZLI ERİŞİM
PROJELERİMİZ
BİZE ULAŞIN

Ankara Caddesi No: 222 Karaoğlan Mahallesi GÖLBAŞI 06830 ANKARA

Questions : Bize Ulaşın

Google Map   |   İletişim Formu

BİZE ULAŞIN

GÜRİŞ İNŞAAT ve MÜHENDİSLİK A.Ş.
ANKARA CADDESİ NO: 222
KARAOĞLAN MAHALLESİ
GÖLBAŞI 06830
ANKARA
TÜRKİYE

 
© 2015 GÜRİŞ. Her hakkı saklıdır